
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Bamboo Fibre + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 184x162x66mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 300/ctn |
| bags | 6/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 7.4 kg |
| Shipper Dimensions | 565 mm x 380 mm x 455 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 4 carton/layer, 4 layers/pallet = 16 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
PLA Coated Bamboo Paper Salad Bowl 42oz 300pc/ctn
PRODUCT CODE: BSB42
- Bamboo paper bowl with PLA coating.
- Ideal for a variety of foods like salad, yoghurt, noodles and curry.
- Various sizes available. Matching lids available in PET, PLA, PAPER and PP.
- Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.
- Can be customised. MOQs apply.
$162.80
+gst / carton
300 pcs / $0.54 ea
quantity (carton)
Availability: 7 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 7 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 7 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
WCTLM |
100 pcs / $0.66 ea
$65.54+gst / carton
ASTLS-PLA |