
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | RPET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 117mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 4 kg |
| Shipper Dimensions | 275 mm x 255 mm x 610 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 16 carton/layer, 3 layers/pallet = 48 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold contents under 60°C.</p>
|
compatible products
RPET Flat Lid w No Hole Fit RPET Deli Container 500pc/ctn
PRODUCT CODE: RPETDFL
- RPET flat lid for RPET 8oz, 12oz, 16oz and 24oz deli container range. Does not include a hole.
- Perfect for use with cold foods only, like salads, desserts, cold pasta and noodles under 60°C.
- Dome lid also available.
- Subject to Single Use plastic ban in SA.
$51.45
+gst / carton
500 pcs / $0.10 ea
quantity (carton)
Availability: 230 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 230 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BLCTMP |
50 pcs / $1.34 ea
$67.20+gst / carton
C001/2SL |