
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | RPET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 117x75mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 8.75 kg |
| Shipper Dimensions | 600 mm x 260 mm x 600 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 2 layers/pallet = 16 ctn |
| Additional Info | Storage Conditions: Suitable for cold contents only under 60°C. Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or for long-term refrigeration.Suitable for cold contents under 60°C.</p>
|
compatible products
RPETDDL |
500 pcs / $0.12 ea
$57.75+gst / carton
RPETDFL |
500 pcs / $0.10 ea
$51.45+gst / carton
RPET Deli Container 16oz 500pc/ctn
PRODUCT CODE: RPETD16
- Clear RPET deli container.
- Perfect for cold foods only, like salad, cold pasta or noodles, olives or sundried tomatoes, cheeses under 60°C.
- Various sizes and matching flat and dome RPET lids available.
- Subject to Single Use plastic ban in SA.
$96.60
+gst / carton
500 pcs / $0.19 ea
quantity (carton)
Availability: 139 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 139 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 139 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
RC24/32LS |
400 pcs / $0.20 ea
$79.78+gst / carton
BPC8S90 |