
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | RPET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 269x269x60mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 100/ctn |
| bags | 4/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 5 kg |
| Shipper Dimensions | 620 mm x 290 mm x 295 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 3 layers/pallet = 24 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or for long-term refrigeration.</p>
|
compatible products
RPET Anti Fog Lid for UCP10 100pc/ctn
PRODUCT CODE: UCP10L
- Clear RPET Lid for Unbleached Sugarcane Platter UCP10. Includes 4 small ventilation holes.
- Perfect for a variety of foods like seafood or meat platters, fruit and baked goods.
- Available in various sizes.
- Not suitable for reheating in the microwave or oven or for long-term refrigeration.
- Subject to Single Use plastic ban in SA.
$69.30
+gst / carton
100 pcs / $0.69 ea
quantity (carton)
Availability: 154 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 154 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BSB16/25/32LPLA |
300 pcs / $0.34 ea
$102.58+gst / carton
AAC8S |
1000 pcs / $0.08 ea
$76.67+gst / carton
PCB2HF |