
specifications
| COLOUR | Multi |
| MATERIAL | Paper + Aqueous Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 90x58x110mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 9.2 kg |
| Shipper Dimensions | 475 mm x 360 mm x 450 mm / ctn |
| Pallet Configuration | = 32 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20387 FSC Type: FSCĀ® MIX Paper |
compatible products
AAC16S |
1000 pcs / $0.12 ea
$119.96+gst / carton
AAC12S |
1000 pcs / $0.10 ea
$102.20+gst / carton
BL1216N |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
12oz Aqueous Coated Double Wall Cup Art Print 90mm 500pc/ctn
PRODUCT CODE: AAC12D
- Art Print coffee cups made from FSCĀ®-certified MIX paper sources, Aqueous coated.
- Home Compostable to Australian Standards (AS5810).
- Each case features a mix of 3 different designs.
$129.04
+gst / carton
500 pcs / $0.26 ea
quantity (carton)
Availability: 922 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 922 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 922 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
ASTLM |
600 pcs / $0.15 ea
$88.20+gst / carton
KCTLL |
100 pcs / $0.84 ea
$84.06+gst / carton
GPGBLUE(PACK) |
200 pcs / $0.07 ea
$13.53+gst / carton
PCB6F |
200 pcs / $0.33 ea
$66.90+gst / carton
SCTLS |