
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 118x54mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 6.3 kg |
| Shipper Dimensions | 615 mm x 255 mm x 345 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Storage Conditions: Store out of direct sunlight and below 35°C |
compatible products
12oz PLA Deli Container 500pc/ctn
PRODUCT CODE: DC-12
- Clear deli container made from PLA.
- Suitable for cold foods only like yoghurt, salads, cold sauces and dessert.
- Various sizes and matching PLA flat and dome lids available.
- Store out of direct sunlight and below 35°C.
- Subject to Single Use plastic ban in WA.
$122.53
+gst / carton
500 pcs / $0.25 ea
quantity (carton)
Availability: 41 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 41 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
PL1216 |
1000 pcs / $0.10 ea
$104.01+gst / carton
BLCTLM |
100 pcs / $0.72 ea
$72.45+gst / carton
KSC1000 |