
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 120x23mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 2.8 kg |
| Shipper Dimensions | 615 mm x 255 mm x 270 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 6 layers/pallet = 48 ctn |
| Additional Info | Storage Conditions: Store out of direct sunlight and below 35°C |
compatible products
Deli Dome Lid (Outside Fit) 8oz to 32oz
PRODUCT CODE: DC-120D
- Clear dome lid (outside fit) made from PLA for 8oz to 24 oz deli containers.
- Suitable for cold foods only.
- PLA flat lids also available.
- Store out of direct sunlight and below 35°C.
- Subject to Single Use plastic ban in WA.
$71.24
+gst / carton
500 pcs / $0.14 ea
quantity (carton)
Availability: 75 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 75 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
AAC8S |