
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 90x55x85mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 7.7 kg |
| Shipper Dimensions | 455 mm x 365 mm x 360 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 5 layers/pallet = 40 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10127 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or for long-term refrigeration.</p>
|
compatible products
PPC12S80 |
1000 pcs / $0.16 ea
$159.57+gst / carton
8oz PLA Coated DW Cup Plain 90mm 500pc/ctn
PRODUCT CODE: PPC8D90
- Double-wall paper cup with PLA coating.
- Perfect for hot drinks like coffee, tea and hot chocolate.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Various sizes available. Matching lids available in CPLA, Sugarcane, Plastic or PS.
$98.31
+gst / carton
500 pcs / $0.20 ea
quantity (carton)
Availability: 1 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 1 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 1 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BCB-T-TM |