
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 80x55x90mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 7.2 kg |
| Shipper Dimensions | 405 mm x 325 mm x 510 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10127 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or for long-term refrigeration.</p>
|
compatible products
8oz PLA Lined DW Cup White 80mm 500pc/ctn
PRODUCT CODE: PPC8D
- Double-wall paper cup with PLA coating.
- Perfect for hot drinks like coffee, tea and hot chocolate.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Various sizes available. Matching lids available in CPLA, Sugarcane, Plastic or PS.
$89.76
+gst / carton
500 pcs / $0.18 ea
quantity (carton)
Availability: 170 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 170 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 170 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
ASTLM |
600 pcs / $0.15 ea
$88.20+gst / carton
PBPB12/16/24L |
500 pcs / $0.17 ea
$86.10+gst / carton
BLCTLM |
100 pcs / $0.72 ea
$72.45+gst / carton
RC24/32LS |