
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Bamboo Fibre + Aqueous Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 80x56x92mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 7 kg |
| Shipper Dimensions | 415 mm x 335 mm x 510 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 3 layers/pallet = 24 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
8oz Aqueous Coated Bamboo DW Cup 500pc/ctn
PRODUCT CODE: ABC8D
- Double-wall cup, made from bamboo fibre with aqueous coating.
- Designed for hot drinks like coffee, tea or hot chocolate.
- Various sizes available. Matching lids available in CPLA, Sugarcane, Plastic or PS.
- Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.
- Can be customised. MOQs apply.
$96.76
+gst / carton
500 pcs / $0.19 ea
quantity (carton)
Availability: 498 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 498 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 498 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
GPGBLACKL(PACK) |
200 pcs / $0.14 ea
$27.93+gst / carton
FL84PET |