
specifications
| COLOUR | Opaque |
| MATERIAL | CPLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 90x15mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 4.1 kg |
| Shipper Dimensions | 470 mm x 380 mm x 230 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 4 layers/pallet = 48 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10395 Storage Conditions: Store out of direct sunlight. Additional Information: <p>Suitable for contents under 90°C.</p>
|
compatible products
CPLA Flat Lid Fits 8oz Bowl w No Hole 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: FL90PLA
- CPLA flat lid to fit 90mm bowls. Designed without a hole.
- Perfect for foods like salad, yoghurt, noodles or curry below 90 degrees C.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- PP and PET flat lids and PET dome lid also available.
- Store out of direct sunlight.
- Subject to Single Use plastic ban in WA.
$125.39
+gst / carton
1000 pcs / $0.13 ea
quantity (carton)
Availability: 220 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 220 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
GPGBLUEL(PACK) |