
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 98mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 3.8 kg |
| Shipper Dimensions | 385 mm x 220 mm x 510 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 4 layers/pallet = 48 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold drinks and food below 60°C.</p>
|
compatible products
PET Flat Lid/No Hole(for PETB series) 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: FL98PETNH
- PET flat lid to fit 98mm PETB series cup. Designed without a hole.
- Perfect for cold drinks or food like milkshakes, juice, wine, yoghurt, iced coffee or slushies below 60 degrees C.
- Flat lid without hole, straw free lid and dome lid with large hole are also available.
- Subject to Single Use plastic ban in SA and WA.
$47.01
+gst / carton
1000 pcs / $0.05 ea
quantity (carton)
Availability: 24 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 24 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BL1216W |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
ASTLLONG-PLA |