
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 170x170mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 300/ctn |
| bags | 6/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 5.8 kg |
| Shipper Dimensions | 540 mm x 325 mm x 365 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 3 layers/pallet = 24 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the oven. Not recommended for long-term refrigeration. For cold food only below 60°C.</p>
|
compatible products
KSC1400 |
300 pcs / $0.56 ea
$166.95+gst / carton
KSC1200 |
300 pcs / $0.51 ea
$154.35+gst / carton
KSC1000 |
300 pcs / $0.42 ea
$126.00+gst / carton
KSC750 |
300 pcs / $0.37 ea
$110.25+gst / carton
PET Lid for Square Container Fits 750-1400ml 300pc/ctn
PRODUCT CODE: KSCLPET
- PET lid to match KSC container range 750ml-1400ml square containers.
- For cold food only below 60°C. Not suitable for reheating in the microwave or oven or for long-term refrigeration.
$69.30
+gst / carton
300 pcs / $0.23 ea
quantity (carton)
Availability: 287 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 287 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
KSCLPET |
300 pcs / $0.23 ea
$69.30+gst / carton
BLCTLMP |