
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 115x92x62mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 6.9 kg |
| Shipper Dimensions | 580 mm x 465 mm x 280 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 3 layers/pallet = 24 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10127 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
PLA Coated Paper Bowl 12oz Plain 500pc/ctn
PRODUCT CODE: PBPB12
- White paper takeaway bowl with PLA coating.
- Ideal for a variety of foods like salad, yoghurt, noodles and curry.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Available in various sizes and brown with white inside. Matching lids available in flat or dome styles in CPLA, PET and PP.
$99.73
+gst / carton
500 pcs / $0.20 ea
quantity (carton)
Availability: 563 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 563 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 563 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
PBPB12/16/24L |
500 pcs / $0.17 ea
$86.10+gst / carton
GPGGREENH(PACK) |
400 pcs / $0.03 ea
$13.53+gst / carton
GPGREDL(PACK) |
200 pcs / $0.14 ea
$27.93+gst / carton
BN40Q |
1000 pcs / $0.05 ea
$50.79+gst / carton
GPGBLACK(PACK) |
200 pcs / $0.07 ea
$13.53+gst / carton
AAC12D |