
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | RPET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 117mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 4.25 kg |
| Shipper Dimensions | 300 mm x 265 mm x 630 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 16 carton/layer, 2 layers/pallet = 37 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold contents under 60°C.</p>
|
compatible products
RPET Dome Lid w No Hole Fit RPET Deli Container 500pc/ctn
PRODUCT CODE: RPETDDL
- RPET dome lid for RPET 8oz, 12oz, 16oz and 24oz deli container range. Does not include a hole.
- Perfect for use with cold foods only, like salads, desserts, cold pasta and noodles under 60°C.
- Flat lid also available.
- Subject to Single Use plastic ban in SA.
$57.75
+gst / carton
500 pcs / $0.12 ea
quantity (carton)
Availability: 70 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 70 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BLCTLM |
100 pcs / $0.72 ea
$72.45+gst / carton
DL98LH |
1000 pcs / $0.06 ea
$59.83+gst / carton
BPC8S90 |