
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 74mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 2.8 kg |
| Shipper Dimensions | 400 mm x 170 mm x 400 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 16 carton/layer, 4 layers/pallet = 64 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold contents only under 60°C.</p>
|
compatible products
3oz PET Flat Lid w No Hole 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: FL74PET
- PET flat lid to fit 3oz PET4-74 cup. Designed without a hole.
- Perfect for cold condiments like tomato sauce, soy sauce, salad dressing, honey or sugar below 60°C.
- Subject to Single Use plastic ban in SA and WA.
$31.34
+gst / carton
1000 pcs / $0.03 ea
quantity (carton)
Availability: 80 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 80 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
ACC12 |
1000 pcs / $0.09 ea
$138.60 Original price was: $138.60.$90.90Current price is: $90.90.+gst / carton
EG-2.0F |
300 pcs / $0.19 ea
$55.75+gst / carton
BCB-T-TM |
250 pcs / $0.33 ea
$82.95+gst / carton
KCTLS |