
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 90x55x85mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 9.5 kg |
| Shipper Dimensions | 455 mm x 365 mm x 450 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10127 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
PL1216B |
1000 pcs / $0.10 ea
$104.01+gst / carton
BL1216W |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
PL1216 |
1000 pcs / $0.10 ea
$104.01+gst / carton
8oz PLA Coated SW Cup Brown Print 90mm 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: BPC8S90
- Single-wall paper cup with PLA coating.
- Perfect for hot drinks like coffee, tea and hot chocolate.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Various sizes available. Matching lids available in CPLA, Sugarcane, Plastic or PS.
$141.05
+gst / carton
1000 pcs / $0.14 ea
quantity (carton)
Availability: 229 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 229 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 229 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
ABC8S90 |
1000 pcs / $0.13 ea
$134.52+gst / carton
KRC1000 |