
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 115x91x80mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 7.9 kg |
| Shipper Dimensions | 580 mm x 465 mm x 300 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 4 carton/layer, 7 layers/pallet = 28 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10127 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
DL115 |
500 pcs / $0.11 ea
$54.14+gst / carton
PLA Coated Paper Bowl 16oz Brown 500pc/ctn
PRODUCT CODE: BPB16
- Brown paper takeaway bowl with white PLA coated inside.
- Ideal for a variety of foods like salad, yoghurt, noodles and curry.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Available in various sizes and white. Matching lids available in flat or dome styles in CPLA, PET and PP.
$113.98
+gst / carton
500 pcs / $0.23 ea
quantity (carton)
Availability: 257 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 257 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 257 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
PCB8 |
200 pcs / $0.37 ea
$73.10+gst / carton
GPGYELLOW(PACK) |
200 pcs / $0.07 ea
$13.53+gst / carton
ASTLXXXL |
200 pcs / $0.33 ea
$65.10+gst / carton
PPC12S80 |
1000 pcs / $0.16 ea
$159.57+gst / carton
BBAP8/12L |