
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | Sugarcane |
| PRODUCT DIMENSIONS | 80×20.6mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 5 kg |
| Shipper Dimensions | 355 mm x 285 mm x 445 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 5 layers/pallet = 40 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20178 |
compatible products
Bagasse Lid 6oz 8oz 10oz White 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: BL8W
- White sugarcane bagasse lid for 6oz, 8oz and 10oz cups.
- Home Compostable to Australian Standards (AS5810).
- Available in various sizes and unbleached.
$104.01
+gst / carton
1000 pcs / $0.10 ea
quantity (carton)
Availability: 622 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 622 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BLCTLL |
100 pcs / $1.04 ea
$103.95+gst / carton
BT-HB06 |