
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 150x128x77mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 300/ctn |
| bags | 6/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 6.2 kg |
| Shipper Dimensions | 460 mm x 310 mm x 505 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
PLA Coated Kraft Salad Bowl 32oz 300pc/ctn
PRODUCT CODE: KSB32
- Paper bowl with PLA coating.
- Ideal for a variety of foods like salad, yoghurt, noodles and curry.
- Various sizes available. Matching lids available in PET, PLA,PAPER and PP.
- Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.
- Can be customised. MOQs apply.
$121.54
+gst / carton
300 pcs / $0.41 ea
quantity (carton)
Availability: 113 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 113 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 113 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA
