
specifications
| COLOUR | Green |
| MATERIAL | PBAT + PLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 0.015x260x260x650mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20 ROLLS/ctn |
| pcs/bag | 50 PCS/ROLL |
| Shipper Gross Weight | 12.7 kg |
| Shipper Dimensions | 410 mm x 280 mm x 175 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 5 layers/pallet = 60 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20337 |
compatible products
Compostable Garbage Bag Bin Liner 36L 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: BL36
- Compostable PBAT + PLA garbage bag bin liners designed for waste storage.
- Home and Industrial Compostable to Australian Standards (AS5810 & AS4736).
- Available in a range of sizes.
$178.11
+gst / carton
1000 pcs / $0.18 ea
quantity (carton)
Availability: 7 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 7 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BCB-T-MP |
250 pcs / $0.60 ea
$149.61+gst / carton
STT9LPETN |
200 pcs / $0.38 ea
$75.60+gst / carton
RC24/32LP |