
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Bamboo Fibre + Aqueous Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 90x58x137mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 25/ctn |
| pcs/bag | 20 |
| Shipper Gross Weight | 11.2 kg |
| Shipper Dimensions | 465 mm x 465 mm x 565 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 4 carton/layer, 4 layers/pallet = 16 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
BL1216N |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
BL1216W |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
16oz Aqueous Coated Bamboo DW Cup 500pc/ctn
PRODUCT CODE: ABC16D
- Double-wall cup, made from bamboo fibre with aqueous coating.
- Designed for hot drinks like coffee, tea or hot chocolate.
- Various sizes available. Matching lids available in CPLA, Sugarcane, Plastic or PS.
- Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.
- Can be customised. MOQs apply.
$146.32
+gst / carton
500 pcs / $0.29 ea
quantity (carton)
Availability: 53 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 53 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 53 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BCB-F-XS |
250 pcs / $0.29 ea
$72.45+gst / carton
SWH |
600 pcs / $0.42 ea
$252.75+gst / carton
BL1216W |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
BSB16/25/32LPLA |