
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 75x57x85mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 10.8 kg |
| Shipper Dimensions | 685 mm x 240 mm x 405 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10460 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
PLA Coated Noodle Box 16oz 500pc/ctn
PRODUCT CODE: BNB16
- Kraft paper noodle box with PLA coating.
- Perfect for noodles and other takeaway items.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Available in a range of sizes. Convenient, sturdy and Compostable food packaging.
$128.23
+gst / carton
500 pcs / $0.26 ea
quantity (carton)
Availability: 6 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 6 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
ASTLXXXL |
200 pcs / $0.33 ea
$65.10+gst / carton
PSFWHITEIW |