
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | Sugarcane |
| PRODUCT DIMENSIONS | 216X267mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 12.2 kg |
| Shipper Dimensions | 435 mm x 285 mm x 460 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20401 |
compatible products
Sugarcane Platter 5 Compartments 500pc/ctn
PRODUCT CODE: FG05
- 5 compartment sugarcane tray.
- Perfect for serving meals with various sides.
- Home Compostable to Australian Standards (AS5810).
- Note: No lid available for this product.
$135.36
+gst / carton
500 pcs / $0.27 ea
quantity (carton)
Availability: 43 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 43 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
KRCLPP |
300 pcs / $0.17 ea
$50.40+gst / carton
KRC1000 |