
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | Sugarcane |
| PRODUCT DIMENSIONS | 192x259x25mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 9.1 kg |
| Shipper Dimensions | 350 mm x 275 mm x 410 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 5 layers/pallet = 60 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20401 |
compatible products
Sugarcane Oval Plate Small 500pc/ctn
PRODUCT CODE: TY02
- White sugarcane oval plate.
- Perfect for serving a variety of foods like nachos, noodles, curry with rice, salads, pasta or BBQ.
- Home Compostable to Australian Standards (AS5810).
- Various sizes and designs available.
$85.49
+gst / carton
500 pcs / $0.17 ea
quantity (carton)
Availability: 753 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 753 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
WCS140IW |
5000 pcs / $0.01 ea
$54.51+gst / carton
AAC8S |
1000 pcs / $0.08 ea
$76.67+gst / carton
BCB-T-MB |