
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | Sugarcane |
| PRODUCT DIMENSIONS | 62×15.6mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 2000/ctn |
| bags | 40/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 5 kg |
| Shipper Dimensions | 350 mm x 285 mm x 520 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 3 layers/pallet = 42 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20178 |
compatible products
Bagasse Lid 4oz White 2000pc/ctn
PRODUCT CODE: BL4W
- White sugarcane bagasse lid for 4oz coffee cups.
- Home Compostable to Australian Standards (AS5810).
- Available in various sizes and unbleached.
$163.80
+gst / carton
2000 pcs / $0.08 ea
quantity (carton)
Availability: 327 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 327 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
PL1216 |