
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 118x77mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 7.3 kg |
| Shipper Dimensions | 615 mm x 255 mm x 380 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Storage Conditions: Store out of direct sunlight and below 35°C |
compatible products
16oz PLA Deli Container 500pc/ctn
PRODUCT CODE: DC-16
- Clear deli container made from PLA.
- Suitable for cold foods only like yoghurt, salads, cold sauces and dessert.
- Various sizes and matching PLA flat and dome lids available.
- Store out of direct sunlight and below 35°C.
- Subject to Single Use plastic ban in WA.
$141.05
+gst / carton
500 pcs / $0.28 ea
quantity (carton)
Availability: 150 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 150 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
AWC8D90 |
500 pcs / $0.20 ea
$101.48+gst / carton
AAC8S |
1000 pcs / $0.08 ea
$76.67+gst / carton
BCB-T-TS |
250 pcs / $0.40 ea
$99.73+gst / carton
BLCTL |