
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | Paper + Aqueous Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 90x58x85mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 7.9 kg |
| Shipper Dimensions | 440 mm x 365 mm x 340 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 3 layers/pallet = 24 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20387 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
PL1216B |
1000 pcs / $0.10 ea
$104.01+gst / carton
BL1216N |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
BL1216W |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
PL1216 |
1000 pcs / $0.10 ea
$104.01+gst / carton
8oz Aqueous Coated White DW Cup 90mm One -lid -Fits -All 500pc/ctn
PRODUCT CODE: AWC8D90
- Double-wall white paper cup with aqueous coating.
- Perfect for hot drinks like coffee, tea or hot chocolate.
- Home Compostable to Australian Standards (AS5810).
- Various sizes available. Matching lids available in CPLA, Sugarcane, Plastic or PS.
$101.48
+gst / carton
500 pcs / $0.20 ea
quantity (carton)
Currently out of stock. Please call customer service to review options
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Currently out of stock. Please call customer service to review options
This is available for custom print. MOQs apply.
Currently out of stock. Please call customer service to review options
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA
