
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 118x110mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 8.8 kg |
| Shipper Dimensions | 615 mm x 255 mm x 460 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Storage Conditions: Store out of direct sunlight and below 35°C |
compatible products
24oz PLA Deli Container 500pc/ctn
PRODUCT CODE: DC-24
- Clear deli container made from PLA.
- Suitable for cold foods only like yoghurt, salads, cold sauces and dessert.
- Various sizes and matching PLA flat and dome lids available.
- Store out of direct sunlight and below 35°C.
- Subject to Single Use plastic ban in WA.
$178.11
+gst / carton
500 pcs / $0.36 ea
quantity (carton)
Availability: 189 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 189 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
PSBWHITEIW |
1000 pcs / $0.08 ea
$82.95+gst / carton
WRCL |
300 pcs / $0.42 ea
$126.00+gst / carton
GPGYELLOW(PACK) |
200 pcs / $0.07 ea
$13.53+gst / carton
PCB6F |