
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 95x125mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 12.2 kg |
| Shipper Dimensions | 645 mm x 485 mm x 215 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 4 carton/layer, 7 layers/pallet = 28 ctn |
| Additional Info | Storage Conditions: Store out of direct sunlight and below 35°C Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or for long-term refrigeration.</p>
|
compatible products
500ml Clear PLA Cold Cup 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: CF956
- Clear cold cup made from PLA.
- Perfect for cold drinks and food like milkshakes, slushies, yoghurt or smoothies.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Various sizes and matching flat and dome lids available.
- Subject to a Single Use plastic ban in WA.
$236.52
+gst / carton
1000 pcs / $0.24 ea
quantity (carton)
Availability: 59 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 59 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 59 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BN40Q |
1000 pcs / $0.05 ea
$50.79+gst / carton
BCB-F-T |