
specifications
| COLOUR | Natural |
| MATERIAL | Sugarcane |
| PRODUCT DIMENSIONS | 90×20.6mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 6 kg |
| Shipper Dimensions | 400 mm x 265 mm x 500 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20178 |
Bagasse Lid 8oz 12oz 16oz 20oz 90mm Natural 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: BL1216N
- Sugarcane bagasse lid for ø90mm 8oz, 12oz, 16oz & 20oz coffee cups.
- Home Compostable to Australian Standards (AS5810).
- Available in various sizes and white.
$112.56
+gst / carton
1000 pcs / $0.11 ea
quantity (carton)
Availability: 159 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 159 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BT-HB06 |