
specifications
| COLOUR | Natural |
| MATERIAL | Sugarcane |
| PRODUCT DIMENSIONS | 196x63mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 4/ctn |
| pcs/bag | 125 |
| Shipper Gross Weight | 13 kg |
| Shipper Dimensions | 550 mm x 400 mm x 210 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 4 layers/pallet = 48 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the oven, strongly acidic, alkaline or alcoholic foods.</p>
|
compatible products
Unbleached Sugarcane Bowl 32oz 500pc/ctn
PRODUCT CODE: USB32
- Round unbleached sugarcane takeaway bowl.
- Perfect for a variety of takeaway foods like salad, yoghurt, noodles, pasta and rice.
- Available in various sizes and white. Matching lids available.
- Not suitable for reheating in the oven, strongly acidic, alkaline or alcoholic foods.
$119.68
+gst / carton
500 pcs / $0.24 ea
quantity (carton)
Availability: 14 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 14 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
AAC8S90 |
1000 pcs / $0.08 ea
$84.86+gst / carton
BCTS |