
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 95mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 4.7 kg |
| Shipper Dimensions | 400 mm x 220 mm x 500 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 10 carton/layer, 3 layers/pallet = 30 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold foods only up to 60°C.</p>
|
compatible products
PET Dome Lid w Die-cut Hole (fits U Cups) 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: DL95H
- Clear dome lid with die-cut hole made from PET for 95mm U-Shaped Cups including PETU7.5-95, PETU9-95, PETU10-95, PETU12-95, PETU16-95.
- Suitable for cold foods only up to 60 degrees C.
- Dome lid without die-cut hole also available.
- Subject to Single Use plastic ban in SA and WA.
$58.42
+gst / carton
1000 pcs / $0.06 ea
quantity (carton)
Availability: 49 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 49 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
SCTLL |