
specifications
| COLOUR | Brown Outside + White Inside |
| MATERIAL | Corrugated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 400x250x85mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 100/ctn |
| bags | 1/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 20 kg |
| Shipper Dimensions | 790 mm x 710 mm x 164 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 2 layers/pallet = 17 ctn |
| Additional Info | FSC Type: FSC® RECYCLED Paper Additional Information: <p>140 GSM white + 120 GSM E Flute + 130 GSM brown kraft construction. Flat packed. Not suitable for reheating or long-term refrigeration.</p>
|
compatible products
Pack'n'Carry Catering Box Large 100pc/ctn
PRODUCT CODE: HBL
- Reversible colour brown and white corrugated catering carry box.
- Versatile for a variety of catered foods including sandwiches, wraps, muffins and cakes.
- Various sizes available.
$117.70
+gst / carton
100 pcs / $1.18 ea
quantity (carton)
Availability: 10 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 10 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 10 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
WCS140IW |
5000 pcs / $0.01 ea
$54.51+gst / carton
DL115 |
500 pcs / $0.11 ea
$54.14+gst / carton
ASTLL-PLA |
600 pcs / $0.31 ea
$184.80+gst / carton
ASTLXL |