
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 80x68x103mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 13.7 kg |
| Shipper Dimensions | 700 mm x 275 mm x 495 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 4 carton/layer, 6 layers/pallet = 24 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10460 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
PLA Coated Noodle Box 26oz 500pc/ctn
PRODUCT CODE: BNB26
- Kraft paper noodle box with PLA coating.
- Perfect for noodles and other takeaway items.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Available in a range of sizes. Convenient, sturdy and Compostable food packaging.
$149.61
+gst / carton
500 pcs / $0.30 ea
quantity (carton)
Availability: 111 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 111 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
PCB8HF |
150 pcs / $0.45 ea
$66.90+gst / carton
DL78H |
1000 pcs / $0.04 ea
$42.74+gst / carton
RC24/32LS |