
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 98mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 10/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 4.7 kg |
| Shipper Dimensions | 525 mm x 520 mm x 230 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 4 carton/layer, 7 layers/pallet = 28 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold foods only up to 60°C that require serving with a straw.</p>
|
compatible products
PET Dome Lid X Slot Fits 98mm Cup 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: DL98X
- Clear dome lid with X-slot straw hole made from PET for 98mm PETB cups.
- Suitable for cold foods only up to 60 degrees C that require serving with a straw.
- Dome and flat lids with and without die-cut holes or X-slots also available.
- Subject to Single Use plastic ban in SA and WA.
$59.83
+gst / carton
1000 pcs / $0.06 ea
quantity (carton)
Availability: 156 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 156 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
KCTLL |
100 pcs / $0.84 ea
$84.06+gst / carton
BCB-T-MB |