
specifications
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| COLOUR | Clear |
| PRODUCT DIMENSIONS | 170X120X31.3mm |
| MATERIAL | PLA |
| pcs | 600/ctn |
| bags | 12/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 10 kg |
| Shipper Dimensions | 525 mm x 495 mm x 345 mm / ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10455 |
compatible products
PLA Lid Fit Aqueous Coated Sushi Tray Medium 600pc/ctn
PRODUCT CODE: ASTLM-PLA
- PLA lid to fit ASTLONG aqueous coated sushi tray. Features ridges to allow the trays to stack.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Subject to Single Use plastic ban in WA.
$152.25
+gst / carton
600 pcs / $0.25 ea
quantity (carton)
Availability: 175 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 175 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 175 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
RC24/32LP |
400 pcs / $0.24 ea
$94.03+gst / carton
ABC8S90 |
1000 pcs / $0.13 ea
$134.52+gst / carton
WRC1000 |