
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 45mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 5000/ctn |
| bags | 50/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 4 kg |
| Shipper Dimensions | 290 mm x 240 mm x 470 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 6 layers/pallet = 48 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold contents only under 60°C.</p>
|
compatible products
1oz PET Flat Lid w No Hole 5000pc/ctn
PRODUCT CODE: FL45PET
- PET flat lid to fit 1oz PET1-45 cup. Designed without a hole.
- Perfect for cold condiments like tomato sauce, soy sauce, salad dressing, honey or sugar below 60°C.
- Subject to Single Use plastic ban in SA and WA.
$56.99
+gst / carton
5000 pcs / $0.01 ea
quantity (carton)
Availability: 52 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 52 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
DL98LH |
1000 pcs / $0.06 ea
$59.83+gst / carton
BLCTM |