
specifications
| COLOUR | Multi |
| MATERIAL | Paper + Aqueous Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 90x60x85mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 7.5 kg |
| Shipper Dimensions | 440 mm x 365 mm x 340 mm / ctn |
| Pallet Configuration | = 40 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Home Compostable Certificate No: ABAP 20387 FSC Type: FSCĀ® MIX Paper |
compatible products
AAC8D |
500 pcs / $0.20 ea
$101.59+gst / carton
AAC8S90 |
1000 pcs / $0.08 ea
$84.86+gst / carton
BL1216N |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
BL1216W |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
8oz Aqueous Coated Double Wall Cup Art Print One -lid -Fits -All 500pc/ctn
PRODUCT CODE: AAC8D90
- Art Print coffee cups made from FSCĀ®-certified MIX paper sources, Aqueous coated.
- Home Compostable to Australian Standards (AS5810).
- Each case features a mix of 3 different designs.
$106.55
+gst / carton
500 pcs / $0.21 ea
quantity (carton)
Availability: 909 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 909 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
EG-2.0F |