
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Cardboard + PLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 90x50x120mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 4/ctn |
| pcs/bag | 125 |
| Shipper Gross Weight | 9 kg |
| Shipper Dimensions | 580 mm x 355 mm x 220 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 15 carton/layer, 4 layers/pallet = 60 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10460 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or for long-term refrigeration.</p>
|
compatible products
SWH |
600 pcs / $0.42 ea
$252.75+gst / carton
Wrap Box with PLA Window 500pc/ctn
PRODUCT CODE: WB
- Kraft cardboard Wrap Box with PLA presentation window.
- Designed for takeaway wraps and food-to-go burritos.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Can be customised, MOQs apply.
- Convenient, sturdy and compostable food packaging.
$123.90
+gst / carton
500 pcs / $0.25 ea
quantity (carton)
Availability: 53 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 53 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BCB-F-T |