
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | CPLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 125x26x10mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 2000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 100 |
| Shipper Gross Weight | 4 kg |
| Shipper Dimensions | 295 mm x 200 mm x 260 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 16 carton/layer, 6 layers/pallet = 96 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10191 |
compatible products
CPLA Tea Spoon 5'' 2000pc/ctn
PRODUCT CODE: RB-4003
- CPLA 5″ Tea Spoon.
- Perfect for serving with takeaway meals, catering and food service.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Durable and strong.
- Subject to Single Use Plastic Ban in NSW, VIC, ACT, SA, WA.
$96.89
+gst / carton
2000 pcs / $0.05 ea
quantity (carton)
Availability: 354 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 354 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BBAP8/12L |