
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | CPLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 165x30x11mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 6.05 kg |
| Shipper Dimensions | 340 mm x 195 mm x 240 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 16 carton/layer, 7 layers/pallet = 112 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10191 |
compatible products
CPLA Spoon 6.5'' 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: RB-3003
- CPLA 6.5″ Spoon.
- Perfect for serving with takeaway meals and catering and food service.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Durable and strong.
- Subject to Single Use Plastic Ban in NSW, VIC, ACT, SA, WA.
$92.62
+gst / carton
1000 pcs / $0.09 ea
quantity (carton)
Availability: 1062 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 1062 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BCB-T-MB |
250 pcs / $0.48 ea
$121.11+gst / carton
GPGGREENH(PACK) |
400 pcs / $0.03 ea
$13.53+gst / carton
GPGREDL(PACK) |
200 pcs / $0.14 ea
$27.93+gst / carton
DL78H |
1000 pcs / $0.04 ea
$42.74+gst / carton
BN40Q |
1000 pcs / $0.05 ea
$50.79+gst / carton
GP3(Pack) |