
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 172×120+150×98+57mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 300/ctn |
| bags | 6/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 6.4 kg |
| Shipper Dimensions | 380 mm x 360 mm x 450 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 9 carton/layer, 4 layers/pallet = 36 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
KRCP |
300 pcs / $0.37 ea
$112.00+gst / carton
KRCL |
300 pcs / $0.42 ea
$126.00+gst / carton
PLA Coated Kraft Rectangular Container 750ml 300pc/ctn
PRODUCT CODE: KRC750
- Kraft takeaway container with PLA coating.
- Perfect for a variety of takeaway foods like noodles, rice, soup, curry and yoghurt.
- Available in various sizes and white. Matching lids available.
- Not suitable for reheating in the microwave or oven. Not recommended for long-term refrigeration.
$105.00
+gst / carton
300 pcs / $0.35 ea
quantity (carton)
Availability: 370 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 370 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
BLCTLMP |