
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 80x56x110mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 10.4 kg |
| Shipper Dimensions | 405 mm x 325 mm x 525 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 3 layers/pallet = 24 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10127 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or for long-term refrigeration.</p>
|
compatible products
PPC12S80 |
1000 pcs / $0.16 ea
$159.57+gst / carton
10oz PLA Coated SW Cup Plain White 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: PPC10S
- Single-wall paper cup with PLA coating.
- Perfect for for hot drinks like coffee, tea and hot chocolate.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Various sizes available. Matching lids available in CPLA, Sugarcane, Plastic or PS.
$145.33
+gst / carton
1000 pcs / $0.15 ea
quantity (carton)
Availability: 283 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 283 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 283 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
TR5L |
400 pcs / $0.30 ea
$119.68+gst / carton
BCB-T-S |
500 pcs / $0.36 ea
$178.11+gst / carton
BCTS50 |
100 pcs / $0.66 ea
$65.54+gst / carton
GPNEWSL (PACK) |