
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 90x58x137mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 11.5 kg |
| Shipper Dimensions | 520 mm x 440 mm x 360 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 6 carton/layer, 4 layers/pallet = 24 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10127 Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or for long-term refrigeration.</p>
|
compatible products
PPC12S80 |
1000 pcs / $0.16 ea
$159.57+gst / carton
16oz PLA Coated DW Cup Plain White500pc/ctn
PRODUCT CODE: PPC16D
- Double-wall paper cup with PLA coating.
- Perfect for for hot drinks like coffee, tea and hot chocolate.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Various sizes available. Matching lids available in CPLA, Sugarcane, Plastic or PS.
$133.93
+gst / carton
500 pcs / $0.27 ea
quantity (carton)
Availability: 170 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 170 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 170 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
WCTLL |
100 pcs / $0.84 ea
$84.06+gst / carton
WRC1000 |
300 pcs / $0.40 ea
$120.00+gst / carton
PCB8HF |