
specifications
| COLOUR | White |
| MATERIAL | Sugarcane |
| PRODUCT DIMENSIONS | 228.6x128x39mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 400/ctn |
| bags | 8/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 8.5 kg |
| Shipper Dimensions | 455 mm x 435 mm x 265 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the oven, strongly acidic, alkaline or alcoholic foods.</p>
|
compatible products
RC24/32LS |
400 pcs / $0.20 ea
$79.78+gst / carton
Takeaway Container 23oz 700ml 400pc/ctn
PRODUCT CODE: RC24
- Sugarcane takeaway container with 700ml capacity.
- Ideal for a variety of foods like salad, yoghurt, noodles, pasta and rice.
- Matching sugarcane and RPET lids available.
- Not suitable for reheating in the oven, strongly acidic, alkaline or alcoholic foods.
$91.19
+gst / carton
400 pcs / $0.23 ea
quantity (carton)
Availability: 240 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 240 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
WRC1000 |
300 pcs / $0.40 ea
$120.00+gst / carton
SCTLS |
100 pcs / $0.40 ea
$39.90+gst / carton
WRC750 |
300 pcs / $0.34 ea
$102.00+gst / carton
BL1216N |