
specifications
| COLOUR | Black |
| MATERIAL | CPLA |
| PRODUCT DIMENSIONS | 80x20mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 3.4 kg |
| Shipper Dimensions | 430 mm x 350 mm x 245 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 12 carton/layer, 4 layers/pallet = 48 ctn |
| Additional Info | Compostable: AS Industrial Compostable Certificate No: ABAP 10395 Storage Conditions: Store out of direct sunlight. |
compatible products
PPC12S80 |
1000 pcs / $0.16 ea
$159.57+gst / carton
CPLA Lid 6oz 8oz 10oz Hot&Cold Black 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: PL8B
- Black CPLA lid to fit 6oz, 8oz and 10oz coffee cups.
- Industrial Compostable to Australian Standards (AS4736).
- Available in white and various sizes.
- Store out of direct sunlight.
- Subject to a Single Use plastic ban in WA.
$88.33
+gst / carton
1000 pcs / $0.09 ea
quantity (carton)
Availability: 45 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 45 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
N40Q |
1000 pcs / $0.05 ea
$50.79+gst / carton
KSC750 |