
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Bamboo Fibre + Aqueous Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 90x57x112mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 500/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 25 |
| Shipper Gross Weight | 9.4 kg |
| Shipper Dimensions | 465 mm x 375 mm x 510 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 3 layers/pallet = 24 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
PL1216B |
1000 pcs / $0.10 ea
$104.01+gst / carton
BL1216N |
1000 pcs / $0.11 ea
$112.56+gst / carton
12oz Aqueous Coated Bamboo DW Cup 500pc/ctn
PRODUCT CODE: ABC12D
- Double-wall cup, made from bamboo fibre with aqueous coating.
- Designed for hot drinks like coffee, tea or hot chocolate.
- Various sizes available. Matching lids available in CPLA, Sugarcane, Plastic or PS.
- Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.
- Can be customised. MOQs apply.
$123.90
+gst / carton
500 pcs / $0.25 ea
quantity (carton)
Availability: 65 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 65 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 65 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
PCB8 |
200 pcs / $0.37 ea
$73.10+gst / carton
RC24/32LS |
400 pcs / $0.20 ea
$79.78+gst / carton
ACC12 |