
specifications
| COLOUR | Clear |
| MATERIAL | PET |
| PRODUCT DIMENSIONS | 96mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 1000/ctn |
| bags | 20/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 4.6 kg |
| Shipper Dimensions | 450 mm x 500 mm x 200 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Suitable for cold contents under 60°C.</p>
|
compatible products
PET dome lid for IC8 1000pc/ctn
PRODUCT CODE: IC8L
- PET dome lid matching IC8 ice cream cup for 96mm cups. Does not include hole.
- Suitable for use with cold foods below 60 degrees C.
- Subject to Single Use plastic ban in SA & WA.
$79.80
+gst / carton
1000 pcs / $0.08 ea
quantity (carton)
Availability: 56 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 56 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
DL115 |