
specifications
| COLOUR | Brown |
| MATERIAL | Paper + PLA Coated |
| PRODUCT DIMENSIONS | 150x128x60mm |
| UNITS OF MEASURE | CTN |
| pcs | 300/ctn |
| bags | 6/ctn |
| pcs/bag | 50 |
| Shipper Gross Weight | 5.5 kg |
| Shipper Dimensions | 460 mm x 310 mm x 435 mm / ctn |
| Pallet Configuration | 8 carton/layer, 4 layers/pallet = 32 ctn |
| Additional Info | Additional Information: <p>Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.</p>
|
compatible products
PAL185 |
300 pcs / $0.78 ea
$232.93+gst / carton
PLA Coated Kraft Salad Bowl 25oz 300pc/ctn
PRODUCT CODE: KSB25
- Paper bowl with PLA coating.
- Ideal for a variety of foods like salad, yoghurt, noodles and curry.
- Various sizes available. Matching lids available in PET, PLA,PAPER and PP.
- Not suitable for reheating in the microwave or oven or long term refrigeration.
- Can be customised. MOQs apply.
$112.62
+gst / carton
300 pcs / $0.38 ea
quantity (carton)
Availability: 135 in stock
Want to try before you buy?
[request_sample_button]
Availability: 135 in stock
This is available for custom print. MOQs apply.
Availability: 135 in stock
stock availability
- NSW

- VIC

- QLD

- WA

you may also like
KRCL |